Letní počasí může "zašpuntovat" komín

12.06.2014 10:44

 

Letní počasí může „zašpuntovat“ komín


 

Malé nevětrané místnosti s karmou se mohou v letních teplotách snadno proměnit ve smrtelnou past, v níž hrozí otrava oxidem uhelnatým. Důvodem je horko, které ohřívá komíny a zhoršuje odtah zplodin z domácích plynových kotlů. V koupelnách musí být proto odvětrávání a nutná je pravidelná kontrola komínů i karem.

 

V létě komín hůře táhne

Letní otravy oxidem uhelnatým vznikají ve chvíli, kdy komíny hůře táhnou. Ke správnému tahu komínu dochází, je-li jeho komínová hlava studená. Teplý vzduch, který do komína proudí, pak stoupá vzhůru, protože je lehčí než venkovní chladný vzduch. Když ale vršek komína rozpálí slunce, může se vyrovnat tlakový poměr a komín netáhne. Jinak řečeno, v horní části komínu se vytvoří špunt, který znemožňuje odvádět zplodiny. Ty zůstanou v komíně, v horším případě se vracejí zpět do místnosti. Spaliny postupně naplní místnost a mohou zabíjet.
 

Klíčové je odvětrávání

Prevence je přitom jednoduchá. Pokud jsou v bytě instalována kamna či karma, musí být zajištěn dostatečný přísun kyslíku přisáváním, větracími otvory či mřížkami ve dveřích. Tyto zdroje kyslíku nesmí být nikdy zakrývány a lidé by na to měli pamatovat obzvlášť při rozestavování nábytku nebo při přestavbách bytů. Ke zhoršení podmínek spalování při tom může docházet používáním odsavače par v kuchyni při vaření, pokud není zajištěn přísun čerstvého vzduchu. Stejný problém mohou představovat i plastová okna, která mnohem více těsní a pokud v bytě není dostatečné odvětrávání, mohou být spíše na škodu.

 

Nepodceňovat pravidelnou údržbu

Všechny kotle, karmy a jiné podobné zdroje s rizikem vývinu oxidu uhelnatého musí instalovat odborník. U všech takovýchto zdrojů je pak nutné provádět kvalifikovaný servis a revize podle přesně stanovených pravidel. Totéž se týká kontroly a údržby spalinových cest - komínů a odsávacího potrubí, které by si majitelé měli nechat zkontrolovat minimálně jednou ročně.

 

Detektory zamoření

To, že plynový kotel nepracuje, jak by měl, může přitom poznat na první pohled i laik. Správný oheň plamene plynu by měl mít ostře modrofialové ohraničení. Varovat může i nakyslý zápach nebo orosení zrcadel v okamžiku zážehu v kotli. Jisté záruky mohou uživatelům poskytovat i moderní detektory, které monitorují prostor a registrují zvýšenou koncentraci oxidu uhelnatého. V případě zamoření vydávají výstrahu.

 

 

Kontakt

Kominictví Roman Kadleček - Jablonec nad Nisou

kominictvikadlecek@seznam.cz

Máchova 37
Jablonec nad Nisou
466 01

+420 602 811 816

Vyhledávání

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode