Frézování komínů

 Frézování komínů slouží k zvětšení vnitřního průměru komína (pro zlepšení tahu, či připojení spotřebiče s větším výkonem) Frézování se používá i v případech, kdy je komín netěsný a je nutné ho vyvložkovat na stávající průměr.

 

Další důvody pro frézování komínového tělesa:

 • protože to vyžaduje připojovaný spotřebič – například krb, kotel na dřevoplyn, plynový kotel většího výkonu
 • protože se projevuje netěsnost komínového zdiva a je potřeba komín vyvložkovat vložkou alespoň původního průměru
 • protože komín má nízkou účinnou výšku (od spotřebiče po ústí komínu)
 • protože chci použít komínový průduch pro výkonnou ventilaci provozovny
 • protože komín je zadehtovaný a vzhledem k technickému stavu jej nelze vypálit
 • protože mám jiný problém, který frézování vyřeší

 

 

Frézování komínů je rychlejší a levnější

Frézování komínů je rychlejší a levnější operace, než zbourání stávajícího komínového tělesa a postavení nového. Frézování jednoho průduchu včetně vyvložkování, trvá ve většině případů 1 den a prakticky neomezuje provoz objektu.

Cena kompletní úpravy včetně vložkování dosahuje 25 - 40% nákladů na zbourání stávajícího a postavení nového komínového tělesa a nevyžaduje složitou administrativu, jako je stavební řízení.

 

Frézovat lze všechny průřezy - kruh, čtverec i obdélník

Frézovat lze všechny běžně používané materiály kromě kovových (plechových) vložek, vložek z glazované keramiky a železobetonu (železobetonový věnec frézovat lze, je však nutno montážním otvorem po odfrézování betonu vyřezat armatury.

 

Frézovat lze komíny rovné i uhýbané

Odfrézovat lze u vestavěných a přistavěných komínových těles až 1/3 síly komínového zdiva - tedy např. u běžného komínového průduchu o průměru 15cm a síle komínového zdiva 15cm, lze odebrat až 5 cm komínového zdiva a tím zvětšit průměr na 25cm, což postačí na vyvložkování komínovou vložkou o průměru až 230mm. Bude-li komínový průduch použit k odtahu spalin, je nutno frézovaný komínový průduch vždy vyvložkovat.

Komínové průduchy, které budou použity k ventilacím, se vložkovat nemusí, vzhledem k možným netěsnostem komínového zdiva se to však doporučuje. Vyfrézovaný komín nelze používat bez vyvložkování vhodným materiálem dle spotřebiče.

 

Princip frézování

Hydraulické čerpadlo roztáčí rotor frézy v komínovém průduchu do vysokých otáček. Na obvodu rotoru jsou upevněny řetízky z tvrzené oceli. Tyto řetízky odstředivou silou narážejí do komínového zdiva a drtí je postupně na jemný prach. Délkou řetízků se nastavuje výsledný průměr komínového průduchu. Tato metoda je velmi šetrná a je s úspěchem používána i na dožilém komínovém zdivu bez nebezpečí posunu jednotlivých cihel a podobně. Pro případné vnikání prachu do vnitřních prostor vytvářeného frézou, je zapojován průmyslový vysavač.

frezovani kominu

 • Přesný průběh frézování komína Vám popíšeme, při prohlídce komína před frézováním. K této prohlídce zpracujeme cenovou nabídku.
 • Komín musí být průchozí (pokud není, může zajistit naše firma)
 • Pracovníci musí mít bezpečný přístup k hlavě komína
 • Všechny prostory v objektu, kterými prochází komín, musí být po dobu frézování přístupné
 • Zákazník bere na vědomí, že při práci se může uvnitř objektu prášit a objekt podle toho zajistí

 

Kontakt

Kominictví Roman Kadleček - Jablonec nad Nisou

kominictvikadlecek@seznam.cz

Máchova 37
Jablonec nad Nisou
466 01

+420 602 811 816

Vyhledávání

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode